09.05’TE ÇORLU’DA HAYAT DURDU

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde yapılan törenlerle anıldı.
10 11 2019
648 kez okundu

Atatürk’ü anma programı Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı. Yapılan çelenk sunma töreninde Çorlu Kaymakamlığı, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Çorlu Belediye Başkanlığı çelenkleri sırasıyla Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından Atatürk Anıtı’na sunuldu. Programın devamında saat 9’u 5 geçe sirenler ve askeri bando eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımızın söylenmesi ile son bulan çelenk sunma törenine devlet erkanı, siyasi parti başkan ve temsilcileri, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri, askeri erkan, muhtarlar, sivil toplu örgütü temsilcileri, şehrimiz okullarının öğrencileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


‘BU VATAN SONSUZA KADAR HÜR VE BAĞIMSIZ KALMAYA DEVAM EDECEK!’
Düzenlenen törenin sonunda konuşan Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, “Bugün 10 Kasım. Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Atatürk bu vatanı bize emanet etti. Bu vatan sonsuza kadar hür ve bağımsız kalmaya devam edecek. Başta büyük Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
‘RAHAT UYU ATAM’
Düzenlenen törene vatandaşların da ilgisi ve katılımı yoğun oldu. Program sonunda vatandaşlar 7’den 70’e Atatürk Anıtı’na çiçek bıraktı. Duygu yüklü anların yaşandığı programda yaşlı bir kadın kendini tutamayarak ağlamaya başladı. “Biliyorum rahat değilsin. Sesimizi çıkaramıyoruz Atam. Sesini çıkaranlarını içeri atıyorlar. Bize hakkını helal et, rahat uyu Atam” diye seslendi.
‘DEVRİMLERİNDEN, İLKELERİNDEN, ESERLERİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
CHP Çorlu İlçe Başkanı Özgür Ertaş, anıta parti çelengini sunduktan sonra meydanda partililere yaptığı konuşmada “CHP Çorlu İlçe Örgütü olarak Atatürk’e olan sevgi ve saygımızı ifade etmek için huzurundayız. 10 Kasım sabahının hüznünü her geçen yıl Atatürk’ü daha iyi anlıyoruz. CHP Çorlu İlçe Örgütü olarak şartlar ne olursa olsun hiçbir zaman devrimlerinden, ilkelerinden, eserlerinden vazgeçmeyeceğiz ve sonsuza kadar bağlı kalacağız. Bunun en güzel ifadesi de belediyemiz tarafından gerçekleştirilecek olan Atatürk Evi’nin temel atma projesidir” dedi.
MİNNETLE ANIYORUZ 
Daha sonra Atatürk Anıtı’na çelenk sunan AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve partililer günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Uylaş, yaptığı açıklama ile “Baş Komutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.
SONSUZ YOLCUCULUK ANLATILDI
Atatürk Meydanı’nda düzenlenen programın ardından anma etkinlikleri Çorlu Halk Eğitim Merkezi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda devam etti. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Atatürk slaytı, piyes, oratoryo ve koro ekibi tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar seslendirildi. 


Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600